Literacko (recenzje)

„Zebrałam i przeczytałam wszystkie książki Coelho. Kolejne lektury to postępujący proces jałowienia pomysłów autora: w fabułach – coraz częściej obecne są powtórzenia, skrzętnie skrywane zręcznym gadulstwem, styl – coraz cięższy, zagmatwany i przekombinowany. Wygląda to tak, jakby Coelho usilnie starał się być oryginalnym, przy czym starania te – bez przekonania – nie mają żadnego przełożenia na jakość powieści, jedynie im szkodzą.”

„Masterton jest mistrzem krótkich form. Dowodzi tego już w pierwszym z opowiadań: „Sarkofag”to zagadka, thriller (horror) skondensowana do pięciuset słów, czyta się ekspresowo, z zapartym tchem i chciałoby się jeszcze. Każde z opowiadań poprzedzone jest krótkim wstępem wyjaśniającym okoliczności powstania historii  wraz z opisem źródła natchnienia i wskazaniem tych elementów rzeczywistości, które  autor przetransponował w tajemnicę na potrzeby swoich opowiadań.”

„Paragraf 22” to dzieło życia Josepha Hellera, który w żadnej innej powieści nie osiągnął takiego mistrzostwa w cyzelowaniu  formy i  treści, może z jednym małym wyjątkiem – „Bóg wie” jest równie dobrą książką. W „Paragrafie 22” występuje taka kondensacja absurdu, że nie sposób, po lekturze, nie zacząć myśleć w równie absurdalnych kategoriach. Takie podejście do życia, pozwala nabrać odpowiedniego dystansu do świata. Wszelkie przeciwności losu ujęte w stylistykę Hellera stają się absurdalną przyprawą codzienności. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni.”

Recenzje książek / Recenzje e-booków

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


%d blogerów lubi to: